KLUB PLAVECKÝCH SPORTŮ RAKOVNÍK

Již po několik let v Rakovníku funguje pod vedením trenérů Michala Beránka a Radka Borovky Klub plaveckých sportů Rakovník (KPSRa). Za dobu svojí existence se již zúčastnil několika desítek závodů a získal několik desítek ocenění a úspěchů. Na posledních závodech, které se konaly v Plzni 14.5 2016 a kterých se účastnili sestry Michaela Železná a Kateřina Železná, získal klub několik pěkných umístění. Za zmínku stojí 4. místo Michaely Železné z padesáti metrů prsa s časem 0:37,66, což je obdivuhodný výkon. Plavecký tým se skládá z 2 závodních skupin (A a B), kondičního plavání (K) a z plavecké přípravky (P), kde trénují a připravují se budoucí závodníci. Trenéry pro tyto skupiny jsou Michal Beránek a Radek Borovka, a poté také pomocní trenéři Klára Hejdová a Michal Železný. Tréninky se konají v městské plavecké hale Rakovník a probíhají až 5x týdně, záleží na skupině. Hlavní reprezentační závodní skupinou je skupina A, ve složení: Follprecht Petr, Palkosková Martina, Týče Vojtěch (hostování), Týče Samuel, Železná Michaela, Železná Kateřina, Patera Jiří, Mordová Anna a Egermajerová Aneta. Abychom vám přiblížili to, jak asi probíhají závody nebo jak se plavci připravují, zkontaktovali jsme dva členy plaveckého týmu a to konkrétně Vojtěcha Týče a Michaelou Železnou. Nyní tedy již rozhovory s těmito plavci.

Rozhovor s Michaelou Železnou

  • Mohla by ses nám nějak představit?
    Jmenuji se Michaela Železná, je mi 17 let a již šestým rokem studuji na Gymnázium Zikmunda Wintra.
  • Jak dlouho se již věnuješ plavání?
    S plaváním jsem začala už jako malá, kdy mi bylo asi tak 6 let, ale závodně plavu přibližně 4 roky, kdy je to úplně něco jiného než do té doby.
  • Jaký je tvůj nejoblíbenější styl?
    Nejraději mám prsa. V těchto disciplínách mám také i největší úspěchy pro mě, ale s oblibou plavu také kraul.
  • Jaký je tvůj nejlepší výkon, který jsi kdy zaplavala?
    Pro mě má největší cenu čas na trati 50 metrů prsa 37,39, který jsem zaplavala loni na podzim a s ním jsem také ve své kategorii dorostenců 16. v republice.
  • Od Vojtěcha jsme se již dozvěděli něco o tom, jak probíhají závody, mohla by jsi nám říct něco o tom, jak se připravujete na trénincích?
    Co se týče závodů, vždy před nimi trénujeme rychlé obrátky, starty. Tratě a intenzita tréninku je těsně závody uzpůsobena, abychom si alespoň trochu odpočinuli.
  • Jaké vybavení na trénincích používáte?
    Samozřejmostí jsou destičky. Používáme různé typy od velkých na prsové nohy přes menší, na všechny typy paží a i nohou, až po malé "piškoty" mezi nohy, se kterými trénujeme paže. Součástí našich tréninků jsou i samozřejmě i packy a ploutve.
  • Napomínají vás trenéři často, nebo spíše dávají pozor na to, abyste plavali všechno, co máte?
    To záleží na tom kdy a kdo nás trénuje, ale poučují a opravují nás s technikou a při ostrých sériích popohánějí k rychlejším časům. Také ale dávají pozor, jestli nepodvádíme, což je těžké, protože, i když se nedívají podle času, kdy skončíme, to snadno odhadnou, zda už máme splněno nebo ne. Jde ale také o naši morálku a posouvat se chceme, takže si to hlídáme sami.
  • Jaká panuje na tréninku atmosféra? Jste všichni plně soustředění na trénování nebo občas padají i nějaké vtípky?
    Při tréninku je důležité soustředění, hlavně na techniku, ale samozřejmě, že jsou i legrační chvíle.
  • Sdělila by si nám nějakou vtipnou historku, která se ti stala ať už na tréninku nebo na závodech?
    Na trénincích se vždy smějeme, když jeden náš kamarád, musí chodit jeden den dříve z tréninku, kvůli autobusu. Takhle na konci většinou bývá nějaká rychlá, důležitější, kratší série, kterou nám pár minut vysvětluje. Tu si on vždy vyslechne, a když máme po 5 minutách začít zeptá se, jestli už může jít. Ale i na závodech jsou legrační chvíle. Když jsem stála u pomocného startéra, všichni se ještě protahujeme a rozcvičujeme před závodem, a jedna slečna se protahovala a najednou povídá ostatním, že jí praskly plavky na zadních partiích. V těch plavkách to i odplaval, měla na sobě závodní a naštěstí praskla jen ta horní vrstva.
  • Děláš také jiné sporty než plavání?
    Ne, plavání je pro mě jediný sport. Jiný bych ani časově kvůli škole, plavání a trénování ani nestíhala.
  • Chtěla by si na závěr vzkázat něco naším čtenářům?
    Určitě to, že pokud hledají nějaký sport na odreagování, kde nemusí myslet na jiné věci, je plavání ideální a to za jakéhokoliv počasí. Pro mě se stalo každodenní záležitostí a, i přes tu bolest, je pro mě radost.

Rozhovor s Vojtěchem Týče

  • Mohl by ses nám nějak představit?

    Jmenuji se Vojtěch Týče. Je mi 17 let a jsem studentem střední průmyslové školy v Rakovníku. Mým koníčkem je zatím plavání ale může se to třeba změnit na nějaký jiný sport, kromě sportů kde se běhá, protože jsem moc línej.

  • Jak dlouho již plaveš?
    Plavu 6 let, nejdříve v Kladně poté v Žatci a tento rok v Rakovníku.
  • Každý asi ví, že plavání má 4 hlavní styly: motýl, znak, prsa a kraul. Který z nich je tvůj nejoblíbenejší a je zároveň i tvým hlavním?
    Tak, asi jako u každého plavce je oblíbený kraul, ale můj hlavní způsob je motýl.
  • Jaký je tvůj nejlepší výkon, který si kdy zaplaval?
    Tak můj nejlepší výkon na 100 motýl je 1:03,47 a na 100 kraul 1:00,30.
  • Stala se ti někdy na závodech nějaká vtipná příhoda, kterou by si nám mohl sdělit?
    Tak samozřejmě stala a to v Praze Podolí, ve venkovním bazénu, kde jsem plaval 4 disciplíny, ovšem neměl jsem ručník tak jsem musel oschnout díky 12 stupňům a sluníčku.
  • Kolik hodin týdně trénuješ?
    No, jak se to vezme, mám 8 hodin za týden, ale někdy prostě je ta únava, takže vynechám.
  • Jak často máte závody?
    Závody máme přibližně 1 za 2 měsíce, ale podle toho, jak máme natrénováno tak někdy i každý týden.
  • Co by si poradil začínajícím plavcům?
    Tak určitě se zaměřit na techniku, ne na rychlost a hlavně se stále ptát, jestli neděláte chyby.
  • Máš něco, co by si na závěr rád vzkázal čtenářům?
    Tak aby každý, kdo sportuje, vydržel tu dřinu a strávený čas na tréninku, místo toho, aby seděl doma a nic nedělal a také všem, kteří sportují, ať se jim daří a zlepšují se.
© 2016 Časopis Elko, Všechna práva vyhrazena
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky